ГоловнаКиїв

УП: у втечі Комарницького за кордон сприяли правоохоронці та депутат Закарпатської облради

Також використали машину з написом 200 і військовим камуфляжем. 

УП: у втечі Комарницького за кордон сприяли правоохоронці та депутат Закарпатської облради
Фото: Макс Левин

Колишні позаштатні співробітники СБУ і чинні поліцейські сприяли втечі за кордон підозрюваного по справі "Чисте місто" Дениса Комарницького, з'ясували журналісти УП. Вони отримали доступ до допитів людей, які безпосередньо організували виїзд фігуранта до Румунії.

Приятель Комарницького, Юрій Довгаленко, на допиті в СБУ визнав, що допоміг йому "законспіровано" виїхати з Києва до кордону. Під час перебування в Закарпатській області Довгаленко представився поліції співробітником СБУ і показав їм посвідчення позаштатного працівника оперативного підрозділу.

На думку журналістів, така втеча свідчить про наявність "оперативної підтримки і навіть відповідної операції" для організації втечі підозрюваного. Загалом, за інформацією журналістів від правоохоронців, участь в організації втечі брали чотири людини з посвідченнями СБУ, двоє ексспівробітників Управління стратегічних розслідувань Закарпатської області і один депутат. Двоє співробітників СБУ були звільнені за тиждень до втечі Комарницького. 

Пресслужба СБУ у коментарі lb.ua зазначила, що фігуранти цієї справи затримані самою спецслужбою, їм повідомлено про підозру. "Затримані СБУ особи менше 5 місяців перебували у статусі гласних позаштатних працівників (не перебували в штаті спецслужби і не отримували грошове забезпечення). Окремо наголошуємо: вони були позбавлені цього статусу на початку лютого, до настання подій, які розслідуються у кримінальному провадженні. У співпраці з НАБУ проводиться комплекс слідчих (розшукових) та процесуальних дій, направлених на встановлення інших осіб, причетних до організації переправлення Д.Комарницького через державний кордон до Румунії з території України", – йдеться у коментарі. 

УП з'ясувала, що 6 лютого, в день обшуків у фігурантів справи про розкрадання землі, Комарницького не виявилося ні вдома, ні в офісі. Це може свідчити про його обізнаність. На пошуки підозрюваного кинули безпрецедентні сили: НАБУ, САП і поліцію. Але йому вдалося не лише виїхати за межі Київської області і дістатися Ужгорода, а й 16 лютого опинитися на території Румунії.

"Звідки згодом дістався до родини у австрійську столицю – місто Відень", – розповів журналіст Михайло Ткач. 

За даними УП, 20 березня СБУ відкрила кримінальне провадження стосовно сприяння втечі Комарницькому. Це зробили після того, як журналісти опублікували матеріал про те, що він у Відні.

10 лютого Комарницький подзвонив Довгаленку. На момент дзвінка він уже був оголошений в розшук. Тому для подорожі вигадали цілу спецоперацію.

"«11 лютого 2025 близько 2 години ночі я перебував у приватному секторі Осокорків зі своїми друзями. Так я пояснив вказаним особам про те, що до мене звернувся Комарницький за допомогою у доставці його до західної України і з подальшим перетином державного кордону України у зв'язку з кримінальним переслідуванням НАБУ. Вони на озвучену мною пропозицію погодилися». Варто також додати, що в усіх цих трьох друзів і пана Довгаленка, як переконують джерела у правоохоронних органах, виявились службові посвідчення гласних позаштатних працівників оперативного підрозділу Служби безпеки ", – зазначив журналіст. 

Після цього уже о восьмій ранку 11 лютого на двох "ленд крузерах" з номерами-прикриттями ці друзі забрали Комарницького з котеджного містечка. 

А їхав перед ними закамуфльований під військовий автомобіль із позначкою "200" – знаком, що позначає наявність у авто тіла загиблого.

Одне авто – "Тойота Ленд-ліз Крузер 200" мало повідомляти про наявність блокпостів та перевірок. Ця машина їхала на відстані близько 30 км. Перед нею їхав закамуфльований автомобіль з позначкою "200".

За 40 км до Хуста Комарницький сказав Довгаленку подзвонити людини в першій "тойоті", аби вона перевірила АЗС на наявність там правоохоронців. На цій АЗС на кортеж мала чекати "Тойота кемрі". 

"І на цьому самому моменті у спецоперацію з порятунку Комарницького з України і у нашу розповідь вступають люди, пов'язані вже з іншим правоохоронним органом – Управлінням стратегічних розслідувань Національної поліції України Закарпатської області. Один зі співробітників якого і прибув на тойоті кемрі на заправку міста Хуст для зустрічі столичного гостя Комарницького. Він, до слова, також вже затриманий. І також надав покази", – сказав Ткач. 

Старший оперуповноважений Безкровний Віталій після затримання розповів про співробітника Василя Лимака, який сказав йому про наявність у нього каналу для нелегальної переправки осіб за кордон. Цей Лимак, за словами Безкровного, запитав у нього, чи є в нього люди, які хочуть отримати таку "послугу". Безкровний стверджує, що відмовив і забув розмову. 7 лютого Віталію подзвонив його знайомий Дмитро Нікітін, який сказав, що в нього є людина, якій треба виїхати. Той розповів йому про Лимака. Лимак сказав, що це коштує $10 000. Безкорований сказав, що не знав, що "послуга" треба Комарницкому. 

Безкровний отримав 10 000 доларів США як "премію" – за супровід. 

Отже, схема була така: три машини і п'ятеро осіб, з яких четверо мали посвідчення СБУ, вивезли Комарницького з Київської області. Біля Хуста до них долучилися два співробітники Управління стратегічних розслідувань. У цей момент Комарницький пішов по хот-доги на АЗС. 

По дорозі до Хуста Комарницький не говорив, а писав у нотатнику. Він взяв у машину хот-дог, сік і пляшку горілки. Пив і їв. Написав повідомлення з проханням додати гучності музиці. Заночував Комарницький у Хусті в готелі.

Довгаленко під час свідчень розповів про ще одного учасника операції з втечі. Це депутат Закарпатської облради Юрій Покорба. 16 лютого Комарницький після чотирьох діб зустрічей зайшов до прикордонного відділку поліції в Румунії і попросив про притулок. У нього вилучили телефон і переписали його код. Вони передали його українським правоохоронцям, завдяки чому відстежили мобільні, які перебували поруч з телефоном Комарницького.

Денис Комарницький

Депутат Київської міської ради 5 і 6 скликань (обирався в 2006 і 2008 роках), був головою фракції "Блок Леоніда Черновецького" у 2008-2010 роках, юрист і підприємець. Журналісти називали його "смотрящим" за будівництвом в столиці.

"Комарницький фактично виступав куратором значної частини ринку первинної нерухомості, а пов'язані з ним компанії вигравали комунальні тендери на ремонт і будівництво житла та інфраструктурних об'єктів", – писала "Економічна правда".

Операція "Чисте місто"

  • 6 лютого повідомлялося, що НАБУ і САП провели масштабну операцію "Чисте місто", в результаті якої було викрито та припинено діяльність злочинної організації на чолі з колишнім депутатом Київської міської ради Денисом Комарницьким.
  • У НАБУ розповіли, що схема полягала у пошуку перспективних земельних ділянок та реєстрації на підконтрольних осіб права власності на споруди, яких на цих ділянках ніколи не існувало. Потім до міськради подавали заяви про надання їм права власності на ділянки для обслуговування цих споруд, що дозволяло уникати торгів. Депутати міськради та посадовці КМДА забезпечували ухвалення рішень про надання відповідних прав на землю, за що одержували неправомірну вигоду у вигляді коштів та об’єктів нерухомості. 
  • 10 лютого НАБУ оголосило в розвшук колишнього депутата Київської міської ради Дениса Комарницького.
  • Директор Антикорупційного бюро Семен Кривонос також повідомив, що жоден із фігурантів у справі земельних махінацій в Києві не вийшов під заставу як альтернативу арешту. Водночас, він зазначив, що один із підозрюваних намагається покинути територію України, тому правоохоронці вживають заходів для його затримання. 
  • У банківських скриньках фігурантів справи виявили понад $6,4 млн, 630 тисяч євро та 800 тисяч гривень.Нещодавно Bihus info опублікували понад годинний матеріал, заснований на прослуховуванні розмов київських посадовців та Дениса Комарницького і його офісу. За даними журналістів, до списку пов'язаних з Комарницьким осіб потрапили: заступник Кличка, куратор земельного департаменту Петро Оленич, заступник Кличка, секретар Київради Володимир Бондаренко, фактичний "головний архітектор" Києва (директор департаменту містобудуванні і архітектури") Олександр Свистунов, його заступниця, як і ще декілька співробітників, голова управління розвитку та планування території Тетяна Зайченко, директорка Департаменту земельних ресурсів КМДА Валентина Пелих, директор інституту земельних відносин Ігор Долинський, в.о. керівника "Київгенплану" Дмитро Ликов, а також керівник департаменту транспортної інфраструктури Кандибор, директор КП "Інженерний центр" Михайло Терентьєв, його заступник Федорук, керівник КП "Спецжитлофонд" і заступники та інші посадовці. І це лише виконавча лінія КМДА, без людей з Київради. 
  • Комарницький обговорював і призначення Петра Оленича заступником голови КМДА: він підтримував його кандидатуру. Згідно з даними журналістів, офіс Комарницького мав значний вплив на департамент земресурсів і створював такі умови, щоб з ними приходили домовлятися. Журналісти також звернули увагу, що Комарницький ходив до голови ЦВК партії УДАР Артура Палатного на розмови. 
  • Після оприлюднення НАБУ інформації про розслідування, а також після публікації прослуховування, столична влада провела низку звільнень. Але не всіх фігурантів плівок. 
  • Частину з посадовців затримали, проти них ведеться слідство. Комарницького затримати не вдалося – він виїхав за кордон і оголошений у розшук. 
  • 26 березня поліція повідомила про звільнення двох своїх співробітників – вочевидь, за сприяння втечі Комарницького. 

OSZAR »