
13 травня відбулася офіційна презентація нового проєкту Lb.ua CultHub, присвяченого проблематиці культурної дипломатії. Подія пройшла в малій залі Національного академічного театру опери та балету імені Тараса Шевченка. Серед гостей та спікерів були партнер проєкту, митці, культурні менеджери, представники різних гілок влади, а також дипломатичної сфери.
В рамках презентації відбулася панельна дискусія на тему «Культурна дипломатія як інструмент безпеки та впливу». Учасники та учасниці розмови: заступниця керівника Офісу президента Олена Ковальська, партнер проєкту власник компанії «Карпатські мінеральні води» Сергій Устенко, прима-балерина Національного академічного театру опери та балету імені Тараса Шевченка, народна артистка України Наталя Мацак, генеральна директорка Музею Ханенків Юлія Ваганова та провідна українська та світова оперна співачка, народна артистка України, солістка Національної опери Людмила Монастирська.

Презентуючи проект, редакторка CultHub Катерина Гладка розповіла про його цілі та потребу консолідувати зусилля на системній державній, медійній та інституційній підтримці культурної сфери в представленні України за кордоном.

Дискусія розпочалася із виступу міністра культури та стратегічних комунікацій Миколи Точицького. В своїй промові він наголосив на важливості культурної дипломатії в часи війни, коли ця сфера стає не лише презентацією України в світі, а й питанням безпеки.

«Вага кожного питання, кожної цілі, яку можна було би досягнути засобами публічної дипломатії надзвичайно зросла, особливо тепер і ми це усвідомлюємо. Жодна інша країна не має ризиків такого високого рівня, як маємо ми сьогодні. Найвища з них—це наша суб’єктність, яку ми ось вже більше 11 років доводимо. Насправді станом на сьогодні кожен дипломат, кожен українець не лише усвідомлює, але й пишається тим, що ця суб’єктність з’явилася. Не завдяки, а супроти. Тому доводити цю суб’єктність можна різними аргументами, в першу чергу завдяки знанням власної історії, мови, літератури, творів українського мистецтва, кіно. Не потрібно на сьогодні бути членом офіційної делегації, для того, щоб в розмові з іноземними колегами, візаві назвати п’ять імен українських композиторів чи доводити, що Україна—це держава у Європі. Ми, звісно, маємо цю суб’єктність у творенні всього великого культурного в Європі. І це уже аксіома», - зазначив Точицький (повний текст виступу можна почитати тут).
Культурна дипломатія увійшла в один із пріоритетних напрямків Стратегії культури 2030, яку нещодавно схвалив Кабінет Міністрів. Заступниця офісу президента Олена Ковальська згадала про те, що перед Україною стоїть непроста задача надолужити все те, що Російська Федерація виробляла і впроваджувала як мінімум 300 років.

«Культура і культурна дипломатія є частиною Плану стійкості, який було презентовано президентом в листопаді 2024 року, тобто це елемент державної стратегії. Чому це важливо? Бо Україна здобула свою суб’єктність за останні 10 років, а особливо за останні 3 роки, але, на жаль, ця суб’єктність зумовлена тими політичними та воєнними діями, які відбуваються з нашою країною. Наша суб’єктність пов’язана із роллю жертви. І дуже важливо зараз використати це вікно можливостей і цей момент, коли світ слухає Україну та побудувати суб’єктність із ролі європейської класyої країни зі своєю культурою, літературою та зі своїм театром.І тут не потрібно нічого вигадувати, бо в нас усе є»,— зауважила заступниця керівника Офісу президента.

Партнером проєкту CultHub став власник компанії «Карпатські мінеральні води» Сергій Устенко, який відчув відповідальність включитися в процес системної культурної підтримки. На запитання шеф-редакторки LB.ua Соні Кошкіної, що спонукало його підтримати проєкт, Устенко згадав добру українську традицію меценацтва, яка його надихає.
«З моєї точки зору ця війна перш за все не за території і не за копалини, ресурси, а війна за незалежність обрати свій спосіб життя. Тому саме зараз актуально і важливо інвестувати час, кошти в культурні проєкти, які нададуть змогу систематизувати і зробити акцент на напрямках культури, які будуть актуальні і тут, і будуть нашою візитівкою для партнерів. Крім того мене дуже надихають меценати минулого, такі як Семиренко, Терещенки, Чикаленко та інші».
Розгорнутий матеріал про перебіг дискусії, ключові тези виступаючих (не тільки спікерів) читайте незабаром.

































